Kas anonüümsus ongi vabadus?

(ilmus Eesti Päevalehes miniatuursete toimetamistega)

On pühapäev – kuulan kordussaadet rahva teenimisest. Kuulan ajakirjanike kommentaare anonüümsete kommentaaride kohta. Jõutakse selleni, et kommenteerijate tuvastamisnõue ründaks sõnavabadust. Ja ma ei saa aru, kus siin on loogika. Kas sõnavabadus tähendab õigust anonüümselt sõna võtta ja solki valada? Anonüümsus on ju argus mitte vabadus.

Loen lehest Urmas Kukke lugu temast ja tema privaatsusest. Oleme jõudnud niikaugele, et koolilõpetajate nimekiri riivab kellegi privaatsust! Rääkimata ülitobedast arutlusest teemal sünnipäevatervitused raadios jõudsime nüüd siiamaani. (Mitteanonüümsed) kommentaarid Kuke artikli juures juhtisid tähelepanu privaatsuse rikkumisele kalmistul – seal surnute nimed ja sünni-surma ajad mustvalgel kõigile lugeda kivvi raiutud.

Kuhu me niimoodi jõuame – anonüümne, nimedeta, hall mass. Koht, kus puudub vastutus ja kus sisuliselt puudub ka vabadus.

Kodanikuühiskond, mille poole me liikuda tahame on tugevate isiksuste, ausate ja avameelsete inimeste ühiskond. Ühiskond, kus inimene ei häbene oma nime ega sõna ega tegu. Pseudoandmekaitse sildi all aga surutakse meile peale just sellist ühiskonda, kus puuduvad nimed, kus puudub vastutus, kus puudub kodanikutunne.

Ma ei poolda mitte kuidagi jälitamist. See, mis toimub inimese kodus, olgu inimese ja tema isiklik asi, kuigi hulk ajakirjanikke taas ajakirjandusvabadusele pretendeerides tahaks ka sinna ronida (no ajakirjandusele ju andmekaitse ei laiene?).

Selmet kaitsta inimest ja tema vabadust olla puutumatu võõrast ja väärast sõnast ajavad urmas kuked õigust keelata inimese sünnipäevatervitused ja kiidavad inimese, kes on valetanud, et tal kool ammu lõpetatud, õigust oma valet tuttavate ja perekonna ees varjata?

Mina tahan, et andmekaitse kaitseks mind, minu puutumatust spämmi (muide ananüümsed kommentaarid on täpselt samasugune spämm nagu masskirjad ja postitused) ja muu inforünde eest. Ma tahan olla kaitstud nii riigi, ametnike ja ajakirjanike omavoli ja kuritarvituste eest. Mitte aga halli massi õigust olla hall anonüümne mass.

Henn Sarv
oma nime all

Advertisements
Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to Kas anonüümsus ongi vabadus?

  1. Anni ütles:

    Olen sama meelt, et anonüümsus on teatud mõttes argus. Ropendatakse, solvatakse -samas naerdes pihku ja tundes endid tegijatena.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s