21. reisipäev

21. Reisipäev – N 2.03 – Vulkaanid

 

Hommik mõnusas palkmajas, vihm on öösel jälle ära sadanud, ilm on ilus ja meie sätime endid vurama vulkaanide poole, Tongarino rahvusparki. See on üldse esimene Uue Maramaa rahvuspark, kuhu me nüüd läheme. Hommikul veel pilk künkalt üle unise Taihape linna. Vaade on siit tõesti suurepärane – BackPackerite raamat ei valetanud.

 

Ära tuleb meid saatma üks mustavalgekirju koerake, vist esimene lahtiselt lippav koer, keda siin maal kohtame. Ahjah – hommikusöögi ajal ja peale seda lõbustas meid üks kassipoeg. Õpetasin talle rumalaid kombeid, kuidas riidest diivanit mööda üles ronida. Aga ma usun, et keegi on talle seda juba enne õpetanud, ei ole mina ainuke huligaan.

 

Imelik, kassid, koerad, lambad tunduvad siin enamvähem sellised nagu kodus. Ja hobused ja lehmad. Ja kõige lõpuks muidugi kärbsed. Neid on küll vähe, aga need kes on, on just sellised nagu kodus oled harjunud nägema. Aga mis on siin teistmoodi on sääsed. Või sääskede rolli mängivad pisikesed tegelased. Oleme neid kohanud siin ja seal ja neid jäävad meenutama sügelevad jalad ja käed. Suht kurjad on nad ja mis imelik, tuulise mere kaldal suudavad nad opereerida täiesti vabalt. Meil tuule käes sa sääske ikka naljalt ei kohta. Igatahes Te Anaust kaasa ostetud sääsetõrje on abiks olnud.

 

Tongarinost läbi sõites näen, et künkalt antud hinnang – unine linnake – on õige. Kõik alles magab. Lootus korraks internetti saada on väga petlik lootus. Imelik, nad ärkavad siin hilja, asjad avatakse reeglina kell 9 ja vähemalt söögikohad panevad kella 3-5 paiku järjest oma uksi kinni. Või kui ei pane kinni, siis süüa enam peale 4-5 ei saa kuskilt. Ja õhtuks on kõik välja surnud, keegi ei liigu, isegi turistid mitte. Ööbimiskohtadesse peab jõudma hiljemalt 8-9 õhtul, sest siis pannakse juba reception kinni. Ja kell 10 hommikul buugid ennast välja.

 

Aga jahh, ma unustasin meid vulkaanide poole vurama. Väike vaidlus, kumba teed mööda minna ja valime kõrbetee, see on täna avatud (valiku peamine kriteerium, et ju ta siis on vahel suletud – põnev). Kõrbetee ise on ilus ja põneva maastikuga, ja üsna kohe on meil teel näha ka vulkaanipoisid. Vaitud tee rahvuspargi südamesse tundub iati õige, sest saame suure kaare ümber vulkaanide ja näeme neid igast küljest. Kolm suurt mürakat mäge ja nende ümber keeruka kujuga maastik. Igatahes teel rahvusparki me ainult vaatame neid. Ei katsu näpuga.

 

Ühe vaatamise ajal, pilti tehes kahtlustan ja siis leiab see kinnitust. Ühe mäe küljelt tuleb valget suitsu. Alguses pidasin seda pilvekeseks. Neid leidub siin ka üsna palju, aga see pilveke on ühes kohas mäe küljes inni ja binokkel aitab kinnitada, et see pilveke tuleb mäe seest. See on vahva – vulkaan magab, kuid on kindlalt elus.

 

Õigest teeotsast rahvuspargi südamesse tahan mööda vurada. Vaatan, et silt National Park  näitab otse. Selgub aga, et National Park on küla nimi, mis siin lähedal ja õige teeots oli just sisse keerata. Segadus klaaritud ja väikese kaoga olemegi õigel teel.

 

Rahvuspargi keskus on imeilus väike küla Whakapapa, külastuskeskus kenasti meid ootamas. Raha eest saaks siin vaadata multimeedia etendust vulkaanidega peaosas.  Aga raha eest saab ka väga kasuliku brožüüri, kus kirjas siinsed matkarajad (walkid) koos kirjelduste ja raskusastmetega, piltide ja kaardiga. Kokku umbes 30 matkarada, 10 minutilistest mitmepäevasteni, ratastooliga ligipääsetavatest (vist ainult 1) kuni mägironijate omadeni.

 

Kahetseme, et ei ole mitut päeva siia panna, või vähemlat ühe 8-tunnise rännaku järele, aga valime peotäie lühemaid ja valik on igati ok. Peale väikest kehakinnitust vaatame üle siinse taimestiku (lühim ja lihtsaim, 10 minuti rada) ja läheme ühele tunnisele retkele mööda laavavälja. Seejärel ühele 2tunnisele Taranaki joa juurde. Väsitav aga imeilus. 

 

Väikes puhkus ja siis läheme ülespoole, Whakapaka suusakeskusse. Seal on ka üks raskema klassi aga lühike rada „seina” juurde. Seal on tükk Sõrmuste Isandat filmitud.

 

Kui külastuskeskus on kõrgusel 1100 meetrit ja senine jalgsi kolamine oli kõrguseni 1220 meetrit, siis nüüd krubib kõrgusemõõtja väga maalilist teed ja hoopis teist maastiku pidi üle 1600 meetri. Vaade ja kuristik, vaade ja kuristik.

 

Suusakeskuses on külm ja väga tuuline. Üleval tipus on veel külmem ja veel tuulisem ja seepärast pannakse tõstuk kinni. Üleval on tõeline lumetorm ja turvakaalutlustel tuuakse paar viimastki inimest, kes mäe otsas on, tõstukiga alla. Aga õnneks on sein, kuhi minna, siinsamas ja kääbikute jälgi mööda ronime seina juurde.

 

Appi milline vaade, milline tuul ja milline kaiff. Õhk on 10 kraadi, kõrgus 1757 meetrit, tuul kõrvulukustav ja mina siin! Siia pidi tulema ja ronima ja seda nägema.

 

Allateel näeme veel hulljulgeid tuule kätte ronijaid, julgustame neid ja läheme auto poole sooja. Usun, et talvel on siin tõesti suusatajate paradiis, mägesid ja nõlvu on siin küllaga. Aga lumi peab ikka paras paks olema, sest siin on nii krobeline kaljupinnas, et alla 2m lumekihiga siin küll sõita ei julgeks. Kukkudes võid rahulikult mõne nuki taha kinni jääda.

 

All külastuskeskuses teeme peatuse, et öömaja leida ja mida ei ole seda ei ole. Helistan kõik plaanitud teele jäävad kohad läbi ja kõik on täis. Lõpuks leiame koha siinsamas rahvuspargi külje all. Ja selgub, et see on parim võimalik koht. Imeilus, mugav, puhas ja – siin leian esimese tasuta wirelessi. Appike! Küll perenaise omaks tarbeks, aga ta lubab seda lahkelt kasutada.

 

Teel rahvuspargist siia käime veel ühte juga vaatamas, Tawhai juga. Pildi järgi on ka siin filmitud. Nii et kodus vaatab üle. Väga ilus ja elamusterohke viimanegi jalutuskäik.

 

Nii et väga kordaläinud päev.

 

Koht: National Park, Hovard Lodge

39,17203S

175,39634E

823m

Väljas 15 kraadi

Advertisements
Rubriigid: Travel. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s