15. Reisipäev

15. reisipäev – R 24.02 – Vabariigi aastapäev, Te Anau
Hommik äratas meid ise. Kella peale ei ajanud end üles. Kuna õhtu mind maha niitis, siis hommikul lubasime endid kosutada.
On vabariigi aastapäev. Meil siin. Kodustel alles neljapäeva õhu. Avastan, et mobiililevi on olematu. Hommikul saadetud SMSid ei ole päeva jooksul minema läinud.
Hommikusöögi teeme endile ise ja väga hea saab. Praememune ja röstime saia ja keedame kodust kaasa toodud kohvi. Umbes 8 paiku hakkame liikuma ikka lõuna suunas, läbi mägede ja mööda järvede.
Enne pikemat sõitu põikame pisut tagasi, vaatama vana ajaloolist silda, mida eile vaid vilksamisi nägime. Sild on aus ja kogemus on sama aus. Selgub et kohapeal on bungy keskus (benži-hüpete koht). Silla all on otse kärestikujõgi ja kõrgus päris aukartustäratav. Kahju, et mul pole kunagi tahtmist ben1zihüppeid proovida – siin oleks hea võimalus. Õnneks tuleb kap jaapani turiste ja neli tüdrukut demonstreerivad oma hüpeid.
Esimesed kaks on vist varem asja proovinud, kehahoiak ja hüpe on nagu peab. Viimased kaks aga ilmselt esimest korda elus, kahekesi koos ja peaaegu et lükatakse alla. Saan nad videosse – hea koju kaasa võtta. Pildile ei jää nad nii ilusti.
Nii et tagasipõige enne lõuna poole liikumist õigustab ennast igati.
Lõunaks jõuame Te Anausse (hääldama peab tee-ahh-nau). Plaan on võtta esmaslt öömaja ja siis hakata rini vaatama. Plaan kipub aga luhta minema – kõik kohad on täis. Ja siis õnnestub kohalikul infotüdrukul pea aegu ime (pärast selgub, et me oleme lausa õnnega koos) – järveäärsesse backpackerisse omaette tuba. Võtame selle lausa kaheks ööks, sest eelinfo järgi on siin vaadata ja teha rohkem kui ringi traavida.
Tuba on tegelikult mõnus. Formaalselt kolmene, kolme samasuguse toa peale omaette köök ja dushiruum. Vilksamisi näeme ka ühte naabrit, umbes meie ealine naine, väga sportlik ja hakkaja. HIljem selgub, et juba mõnda päeva siin ja käib mägedes ronimas (haikimas – tegelikult jalutamas). Temalt kuuleme, et alles eile on meie toas olnud üks eesti tüdruk. Maailm on ikka väike.
Eilne lõunakogemus ja tühi kõht ajavad meid sööma – jätame tegevuste organiseerimise pealelõunaks ja peaaegu peame kahetsema. Sel ajal kui me plaanime ja sööme, on pea kõik kruisid ja muud asjad välja müüdud. Õnneks saame endile õhtuse kooparetke j ahommikuse väga varajase Doubtful Soundi kruiisi. Viimane on soovitajate hinnangul väärtuslikum kui siin palju müüdud Mildford Sound.
Alustamegi õhtut siis retkega koopasse. Growworm Cave. Tegemist on koopaga teiselpool järve, sinna ligi pääseb vaid paadiga üle vee. Umbes pooltundi paadisõitu. Seltsiks pool paaditäit austraalia pensionääre, jube tore kamp, seltsime ja lobiseme, teine pool taas jaapani turistid.
Koobas on noor, 12000 aastat vana vaid (oobaste puhul on tegu poisikesega) aga imelisem, kui ükski minu seninähtu. Väga unkaalne. Eriliseks teeb selle nimeloom – growworm. Koopas elav jaaniussike. Tegelane tõmmab niidid nagu ämblik, need ripuvad laest alla, niitidele kogunevad veepiisad ja ussike ronib mööda piisku ning sööb neisse vangistatud pisikesi putukaid. Igaüks leiab oma. Ussikese võlu on aga helendus. See ei ole armuhelendus nagu jaaniussikestel vaid palju proosalisem – tegemist on elustegevuse selle söömise vastandprotsessi kõrvalproduktiga. aga imeilus on see. Koopapõhjas on vimas maaalune jõgi, kosk, juga – mis iganes seda ka ei nimeta – võimasmühisev vaatemäng ja sellekõrval tasane järveke, millel meid spetsiaalsel paadil giidi kätejõul sõidutatakse koopa tagumisse nurka – jaaniussikeste halli. Pisut on neid ka enne näha, aga sealne ületab kõik seninähtu. Pilkases pimeduses kogu koopa lagi ja võlvistik kaetud nagu jõulukaunistusega – tihedalt täis pikitud rohekaid täpikesi. Nende valgel on väimalik ümbrust näha, nad peegelduvad veepinnalt – vaade on lummav. Tasub igal juhul vaadata.
Tagasi jõuame alles 8-9 paiku. KOdus valmistatakse aastapäeva paraadiks. Meie pudeliks veiniks selle puhul.
Hotellis saame tuttavaks ka kolmanda toa kaaslastega. Tegemist on kanada abielupaariga. Meist vanemad omalkäel bussireisijad. Kuuldes, et me oleme Eestist, teatab ta, et tema tädi elab Eestis, ise ta on juba väljamaal sündinud (saksamaal õgenikelaagris) ja eesti keelt ei oska, aga on mitu korda Eestis käinud suglastel külas. Kutsume kanadalased vabariigi aastapäeva täistama, hioljem liitub meiega ka ronija belgijast, kes paneb lauale ka oma veini – pidu missugune.
Kanada mees, kuuldes et me hakkame tema naisega "eesti asja ajama" on täpselt samasuguse näoga, nagu nõokate abikaasad, kui nende kaasad omavahel kokku saavad ja nõo kooli asju ajama hakkavad. Nõokad tevad seda nägu, teistele pole mõtet seletada.
Õhtu jooksul jõuame ka ititeemadeni. Belglanna on 15 aastat arvuti alal toimetanud. Ja kukub muga vaidlema, et jutt, nagu oleks Eestis igal pool tasuta wifi, on jama. Kuuldes et kanada naine minu juttu elavalt kinnitab, ta pisut taltub. Ja kui ma talle ID-kaarti näitan ja kahe sõnaga asja olemuse lahti seletan ja teatan, et 1,5 miljonil on juba 900 tuhat sellist asjandust, on ta tõelises hämminugus. Ta saab väga hästi aru, milline potentsiaal selle asjakesel on – nemad belgias natukene piloodivad sellist asja.
Igatahes õhtu lõpeb mnusasti, asjalikult ja vennalikult. Kuna laupäev on kõigil raske ees, minnakse aegsasti, nii kell 12 paiku, magama.
Mina proovin veel panna vahepealsed jutud kirja. Internetiga on aga siin maal raskusi. Loodan laupäeval peale kruiisi linnas siiski lõpuks üles panna.
Koht: Te Anau, Lakefront Backpackers
45,56427S
167,61210E
184m
 
 
Advertisements
Rubriigid: Travel. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

One Response to 15. Reisipäev

  1. Tiia ütles:

    Teame seda nägu, teame…. Aga lahendus on ka – tuleb lihtsalt Nõokas elukaaslaseks hankida 😉

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s